Behandlingsresistent depression lättad med Lustgaspatroner

Depression är en vanlig psykisk oordning, med mer än 264 miljoner människor diagnostiseras med LustgasPatroner. Världshälsoorganisationen (WHO) rapporterar att depression är en ledande orsak till funktionshinder över hela världen och är en betydande bidragsgivare till den övergripande sjukdomsbördan.

Läkemedel och terapier kan användas för att behandla tillståndet. Människor kan dock utveckla behandlingsresistent depression. Symtom på tillståndet för mental hälsa kan bli provocerande att hantera.

Forskare vid school of medicine vid University of Washington i St. Louis och University of Chicago har funnit att en enda, en timmes behandling som inkluderar inandning av en blandning av syre och lustgas av bedövningsmedel läkemedel, även känd som lustgas patroner, kan förbättra symptomen på depression hos personer med behandlingsresistent.

“En stor andel av patienterna inte svarar på standardbehandling antidepressiva – patienter i denna studie hade misslyckats med i genomsnitt 4,5 bevis av antidepressiva – och det är mycket viktigt att hitta behandlingar för att hjälpa dessa patienter, säger Charles R. Conway, MD, professor i psykiatri vid university of Washington och en av de ledande forskarna i studien. “Att vi såg snabba förbättringar hos många sådana patienter i studien tyder på att kväveoxid kan hjälpa människor med riktigt svår och resistent depression.„

Fas II kliniska prövningsresultat, publicerade i tidskriften Science Translation Medicine, studerade effekterna av en kväveoxidbehandling på depression. Gruppen noterade också att en koncentration i 25 procent av dikväveoxid ger liknande effekt samtidigt som risken för negativa effekter minskar jämfört med koncentrationen på 50 procent.

Studie: ett Fas 2-test av dikväveoxid d
Studie: ett Fas 2-test av inhalerad dikväveoxid för behandlingsresistent depression. Bildkredit: Verushka / Shutterstock
Lustgas och depression
Ketamin hämmar NMDA-receptorer och har visat löfte som ett snabbt antidepressivt medel, även hos patienter med behandlingsresistens. Den omedelbara effekten av ketamin-antidepressiva började sökandet efter alternativa läkemedel som verkar genom en sådan mekanism. Eftersom ketamin kan ha långsiktiga hälsoeffekter, såsom minnesskador och psykos, söker forskare efter effektiva alternativ.

Dikväveoxid är en gas som administreras genom inandning och har använts i anestesiologi. Det är färglöst och nästan luktfritt och anses vara ett av de svagaste narkosläkemedlen som finns tillgängliga.

Även känd som lustgas patroner, det har indikerat löfte som en behandling för depression. Det kan ge en kort boost till humör samt smärtlindring. Tidigare bevis tyder dock på att effekten slits ut snabbt.

Gasen påverkar hjärnan genom att blockera molekyler på nervceller som kallas N-metyl-D-aspartat-receptorer (NMDA). Signaleringen av Glutamaterga, av vilka NMDA-receptorer är en viktig komponent, är patogenesen av humörstörningar och deras potentiella behandling.

Dikväveoxid har emellertid också hämmande effekter på icke-NMDA-glutamatreceptorer, minimala spänningsaktiverade kalciumkanaler och specifika nikotinacetylkolinreceptorer.

Det finns fortfarande begränsade data och studier som undersöker effekten av lustgas på humörstörningar, inklusive depression. De flesta av dessa studier har undersökt dess inverkan på den huvudsakliga behandlingsresistenta depressionen.

Fas II klinisk prövning
Det primära målet med studien var att avgöra om en lägre dos av dikväveoxid kunde vara lika effektiv som tidigare försökta doser och hur länge lindringen varade.

Gruppen rekryterade 24 patienter och var och en fick de tre olika behandlingarna ungefär en månad. De inhalerade 50 procent av dikväveoxid och 50 procent av syrehalten gas under en timme i den första sessionen. Den andra behandlingen inkluderade inandning av en lösning som var 25 procent kväveoxid, medan den sista behandlingen inkluderade andning endast syre utan kväveoxid.

Dessutom fortsatte gruppen att observera deltagare i två veckor för att bestämma hur länge behandlingen skulle vara.

Kväveoxid förbättrade signifikant depressiva symtom mot placebogruppen som endast fick syre. Under tiden var det ingen skillnad mellan 50 procent kväveoxid och 25 procent kväveoxidlösningar när det gäller effektivitet i 17 av studiedeltagarna. Den enda skillnaden inkluderade hur länge effekten av antidepressiva medel varade.

Den 50-procentiga lösningen hade mer utmärkta effekter än antidepressiva två veckor efter behandlingen, medan 25-procentsdosen var förknippad med få negativa effekter. Den vanligaste rapporterade är illamående.

Gruppen drog slutsatsen att av 20 personer som avslutade hela behandlingen av studien upplevde 55 procent en märkbar förbättring av minst hälften av depressiva symtom. Dessutom sågs cirka 50 procent i remission, där mer inte kliniskt minskade efter andning av kväveoxidlösning i en timme.

Se mera här: Kilcka härKilcka härKilcka härKilcka härKilcka härKilcka härKilcka härKilcka härKilcka här,